Lokalizacja w czasie rzeczywistym

Lokalizacja w czasie rzeczywistym RTLS (ang. Real Time Locating System) solidnie zaznaczyła swoją obecność wśród szerokiej gamy systemów lokalizacyjnych. Lokalizacja GPS (ang. Global Positioning System) opierająca się na nawigacji satelitarnej charakteryzuje niezawodność na otwartej przestrzeni, natomiast wewnątrz budynków jest już niemożliwa. Satelity znajdujące się na wysokości ok. 20 tys. km emitują sygnał o mocy nieco ponad 20 W. Jest to zdecydowania zbyt mała moc aby sygnał mógł przeniknąć przez betonowe ściany lub dach. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na lokalizację wewnątrz budynków opracowano wiele technologii, które są wstanie sprostać temu zadaniu.

RTLS jest lokalnym systemem służącym do identyfikacji oraz monitorowania lokalizacji ludzi i sprzętu w czasie rzeczywistym. System składa się ze specjalnych odbiorników, które odczytują sygnał emitowany przez nadajniki zawierający unikalny numer identyfikacyjny przypisany do konkretnej osoby lub sprzętu. Komunikacja pomiędzy odbiornikami i nadajnikami odbywa się za pomocy fal radiowych (RF) oraz fal promieniowania podczerwonego (IR) co umożliwia precyzyjne określenie położenia. Dzięki temu, że promieniowanie IR nie przenika przez ściany można ustalić lokalizację na poziomie danego pomieszczenia lub wydzielić mniejsze obszary co pozwoli określić lokalizację do danego łóżka lub krzesła.

W obecnej ochronie zdrowia, szpitale coraz częściej stawiają wymogi polegające na automatyzacji systemu przywoławczego. Priorytetem staje się oszczędność czasu poświęconego na szukanie sprzętu, pacjentów i personelu jak również samej obsługi systemu przywoławczego. Miarodajnym wskaźnikiem efektywności funkcjonowania szpitala jest przepływ pacjentów. Posiadając narzędzia, które pozwolą szybko ustalić gdzie znajdują się pacjenci i ile czasu czekają, jaki jest stan pacjenta (gotowy na wizytę, w gabinecie, na prześwietleniu, itp.), jaki jest stan sali (dostępna, przypisana, wymaga dekontaminacji), gdzie pacjenci i personel medyczny powinien udać się w następnej kolejności oraz gdzie powstają tzw. „wąskie gardła”, otrzymujemy możliwość zwiększenia wydajności funkcjonowania placówki medycznej oraz wzrostu satysfakcji pacjentów.

System_Lokalizacji_w_Czasie rzeczywistym_RTLS_Zettler_LansterSystem lokalizacji RTLS

 

Zapisz się na nasz Newsletter i bądź na bieżąco

Imię

Adres email

Osoba, której dane dotyczą, ma prawo w dowolnym momencie wycofać zgodę. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies