Cisco Systems
Cisco Systems to marka z branży IT i sieci, która specjalizuje się w przełącznikach, routerach, cyberbezpieczeństwie i IoT, a której logo wydaje się być na każdym biurowym telefonie czy sprzęcie konferencyjnym. Chociaż Cisco jest popularną, dobrze znaną organizacją, nadal istnieje element enigmy wokół marki, który pozostawia niejasne treści, ale chętny, aby dowiedzieć się więcej o uczuciu – ponieważ są rzeczy o Cisco, w tym sama nazwa marki, która jest nieznana.
Oto osiem rzeczy, których nie wiedziałeś o Cisco:
1. Cisco to skrót od San Francisco
“Cisco” to skrót od San Francisco, miasta, w którym informatycy ze Stanford Leonard Bosack i Sandy Lerner założyli firmę w 1984 roku. Dlatego w początkowym okresie istnienia firmy Cisco, Bosack i Lerner nalegali na oznaczanie jej produktów małymi literami “cisco”. Logo firmy Cisco, które początkowo może wydawać się serią pionowych linii, przedstawia most Golden Gate, a dwie wyższe linie oznaczają wieże.
Bosack i jego żona Lerner założyli firmę Cisco, gdy oboje byli jeszcze zatrudnieni w Stanford. Bosack kontynuował pracę w Stanford ze współpracownikiem i współzałożycielem Cisco, Kirkiem Lougheedem, gdzie opracowali pierwszy router firmy. Był on jednak dokładną repliką routera “Blue Box” Stanforda i działał na nielicencjonowanej kopii uniwersyteckiego oprogramowania wieloprotokołowego routera, które zostało zaadaptowane jako fundament systemu Cisco IOS.
W 1986 r. Bosack i Lougheed zostali zmuszeni do rezygnacji z pracy w Stanford w związku z rozwojem produktu, a uniwersytet rozważał wniesienie oskarżenia przeciwko firmie Cisco o kradzież jej własności intelektualnej. Ostatecznie jednak Stanford zgodził się w 1987 roku udzielić Cisco licencji na swoje oprogramowanie routera i dwie płyty komputerowe.
Firma Cisco została oficjalnie zarejestrowana 10 grudnia 1984 r. w Kalifornii i weszła na giełdę 16 lutego 1990 r. NASDAQ NM: CSCO (Common Stock). Chuck Robbins jest dyrektorem generalnym Cisco, którego liczba pracowników w Q4 FY’16 wynosi 73 711, a przychody firmy to 12,6 mld USD na koniec FY’16. W Nigerii Olakunle Oloruntimehin jest Dyrektorem Generalnym, który opiekuje się +/- 45 pracownikami w Cisco Nigeria.
Cena Cisco wzrosła do prawie 80 dolarów w szczytowym momencie bańki internetowej w marcu 2000 roku, co uczyniło z niej najbardziej wartościową firmę na świecie o kapitale rynkowym 500 miliardów dolarów. Jednak ten wzrost nie był trwały, ponieważ akcje były notowane przy prawie 240-krotności zysków. Bańka pękła, a późniejszy upadek firmy Cisco sprawił, że stała się ona przestrogą przed upadkiem dot-comów.
Akcje Cisco już nigdy nie zbliżyły się do poziomów z bańki internetowej. Obecnie Cisco ma kapitalizację rynkową wynoszącą nieco ponad 170 miliardów dolarów i jest notowana na poziomie 18-krotności zysków. Najbardziej wartościową firmą na świecie jest dziś Apple (NASDAQ:AAPL), którego kapitalizacja rynkowa wynosi 730 miliardów dolarów i jest wyceniana na 17-krotność zysków.
Najszybciej rozwijającym się biznesem firmy Cisco jest jednostka Cybersecurity, która w ostatnim kwartale zwiększyła swoje przychody o 14% rocznie do 528 milionów dolarów i stanowiła 6% przychodów z produktów. Firma Cisco agresywnie rozwija ten biznes poprzez duże inwestycje i przejęcia.
Firma łączy również swoje produkty bezpieczeństwa ze sprzętem sieciowym i oprogramowaniem, co daje jej ogromną przewagę nad mniejszymi, niezależnymi firmami bezpieczeństwa, takimi jak Fire Eye (NASDAQ:FEYE) – która jest często wymieniana jako potencjalny cel przejęcia firmy.
Program Cisco Networking Academy (znany również jako NetAcad) został uruchomiony w październiku 1997 roku w 64 instytucjach edukacyjnych w siedmiu stanach, a następnie rozprzestrzenił się na ponad 150 krajów. Od momentu powstania, ponad 1,6 miliona studentów zapisało się do ponad 10 000 akademii zlokalizowanych w szkołach średnich, technicznych, wyższych, uniwersytetach i organizacjach społecznych. Program Cisco Networking Academy to kompleksowy program e-learningowy, który zapewnia studentom umiejętności w zakresie technologii internetowych niezbędne w globalnej gospodarce. Program Networking Academy zapewnia treści oparte na sieci, ocenę online, śledzenie wyników uczniów, praktyczne laboratoria, szkolenie i wsparcie instruktorów oraz przygotowanie do uzyskania standardowych certyfikatów branżowych. W Nigerii znajduje się ponad 30 ośrodków Cisco Networking Academy, a kraj ten ma najwyższy udział kobiet w programie NetAcad w regionie Cisco Europa, Bliski Wschód, Afryka i Rosja (EMEAR) z ponad 35 000 kobiet przeszkolonych od momentu powstania, przy czym Nigeria miała największą liczbę kobiet przeszkolonych w roku obrotowym 16 na poziomie 46% całkowitej liczby 21529.
Jeszcze w 2009 roku Cisco próbowało rozszerzyć swoją obecność w elektronice użytkowej, kupując Pure Digital Technologies, producenta popularnych kamer Flip Video, za 590 milionów dolarów. W tym czasie Cisco stwierdził, że podłączenie tych kamer do Internetu pozwoli “ludziom dzielić się, publikować i [łatwo] uzyskać dostęp do wideo”